Wiadomości

Stan wyjątkowy

Od raptem paru dni w pasie obok granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym objęto aż 183 lokalizacji, a więc określoną część terytoriów województwa lubelskiego a także podlaskiego. Został on wprowadzony na trzydzieści dni na mocy nakazu prezydenta wydanego na wniosek rządu. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego omówił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią oraz poczynaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której migranci są wykorzystywani. Według polskiego rządu migranci przywożeni są na granice przez służby reżimu białoruskiego. Pośród nich znajduje się grupa, która od kilku tygodni koczuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Prócz tego rząd wskazywał także na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których w pobliżu z Polską ćwiczyć będzie około 200tys. żołnierzy białoruskich i rosyjskich. W myśl konstytucji, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, kiedy w sytuacji poważnych niebezpieczeństw konstytucyjne środki nie są wystarczające. Tymczasem postulat prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego ma możliwość odwołania Sejm, z tego powodu już dziś zajmuje się sprawą.

Do polityków opozycji zwrócił się również szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który mówił o elementach zagrożenia suwerenności naszego kraju a także integralności granic naszego państwa. Stwierdził także, iż Białoruś zarządzane na dzień dzisiejszy przez reżim prezydenta Łukaszenki, organizuje ogromną operację międzynarodową migracyjnej turystyki. Na dodatek wskazał, że białoruski reżim uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł Koalicji Obywatelskiej podał do ogólnej wiadomości, iż w imieniu klubu KO składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podkreślił, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem istniejących już środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy o naniesieniu stanu wyjątkowego obok granicy z Białorusią.

Sunrise Festival 2018
Sunrise Festival 2018

Dramat w Afganistanie
Dramat w Afganistanie

Ekino TV - filmy online
Ekino TV - filmy online

e-Filmy TV - filmy online
e-Filmy TV - filmy online

Hejo TV - filmy online
Hejo TV - filmy online

Fili CC - seriale online
Fili CC - seriale online

Zostaw komentarz